14 günlük koşulsuz cayma hakkı kalkıyor

Avukat Aslıcan Özgür İleli, bahse ait yaptığı değerlendirmede, 1 Ekim’den itibaren internet üzerinden alınan cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayar üzere elektronik eserlerde artık şartsız iade hakkının olmayacağını anlattı.

Diğer tüm eserlerin iadesi için de tüketicinin kargo fiyatı ödemek zorunda kalacağını belirten Avukat İleli, “Tüketiciye teslim edilen malın ayıplı olması halinde ise, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu’na bakmak gerekir. Kanunun 8. unsurunda, ‘Ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle, kontrata muhalif olan maldır’ halinde beyan edilmiştir. Bu unsurdan yola çıkılmalıdır ve ayıplı malı geniş yorumlamamız gerekmektedir. Yeni düzenlemede; tüketici, telefon ve bilgisayar üzere eserlerin paketini açmasa bile eser iade edilmeyecek.

“TÜKETİCİYE DAHA FAZLA ALAN TANINMALI”

Tüketici, ayıplı olan malın masraflarından sorumlu tutulmamalı. Bu konular, tüketici aleyhine sonuç doğurabilir. Günümüzde internet alışverişlerinde birçok mağduriyet yaşanarak hukuka ve yasaya alışılmamış alışverişler gerçekleşmektedir. Elektronik eserlerin geri iade şartının olmaması, tüketiciyi birçok hak kaybına uğratacaktır. Bu bahse ait ek bir düzenleme getirilmelidir. Tüketiciye daha fazla alan tanınmalıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir