CHP’den Soylu’ya: Kabine’de fırça yemişsin…

CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun, Saraçhane’deki İBB Başkanlık binasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamaları hakkında basın toplantısı düzenledi.

Torun “Yalan bitmeden doğruyu konuşamayan bir İçişleri Bakanı ile karşı karşıyayız. Uymadığı Anayasa’yı eline almış bize gösteriyor. Güvenlik güçlerimizin terörle uğraşını kendine siper etmeye çalışıyor. Polisimizin, askerimizin ardına saklanıp, kendi hatalarını bastırmaya çalışıyor” dedi.

“SORUMLUSU İÇİŞLERİ BAKANLIĞIDIR”

Türkiye Cumhuriyeti devletinde bir kişinin terörist ya da hatalı olup olmadığını tespit edecek makamın İçişleri Bakanlığı olduğuna dikkat çeken Torun “Eğer bir hatalı, bir terörist, yıllarca elini kolunu sallayıp dolaşıyorsa bunun sorumlusu İçişleri Bakanlığı’dır. Belediyelerin emniyeti de istihbaratı da yoktur. Süleyman Soylu bugün şayet söylediklerinin binde biri bile doğruysa, kendi vazifesini yapamadığını itiraf etmiştir” diye konuştu.

“KOLTUK AKLINI YİTİRMİŞ BİRİNE EMANET”

Torun şöyle devam etti:

*Adli sicil kayıtlarını veren Adalet Bakanlığıdır. Güvenlik soruşturmalarını yürüten İçişleri Bakanlığı’dır. Bir tespit varsa, bulursunuz gereğini yaparsınız. Şayet belediye çalışanları ile ilgili somut bir kabahat varsa bunu belediyeye bildirirsiniz. Belediye gereğini yapmazsa o vakit konuşursunuz.

*Ama belediyemize bilgi vermeden tuzak kurmaya çalışmak, basın toplantısında dedikodu yapmak aymazlıktır, utanmazlıktır. Devletin İçişleri Bakanlığı koltuğu aklını yitirmiş, psikolojisi bozulmuş birine emanettir.

*‘Biz hiç ikiyüzlü olmadık’ diyor. İstanbul ve Ankara’da evvelki devirlere ilişkin milyarlarca liralık yoksuzluk evraklarını sümen altı eden sen değil misin? Sen bırak iki yüzlüyü, yüz değiştirmekten yüzü kalmamış bir bakansın. Sen utanma hissini kaybetmiş bir bakansın.

“NE YÜZLE KONUŞUYORSUN?”

*1668 terörist var diyorsun. Daha geçen yıl 557 terörist diyordun. ‘İspat edemezsen namertsin’ dedik, hiçbirini ispat edemedin. Artık çıkıp ne yüzle konuşuyorsun? Bin 668 terörist varsa yıllardır neden bu bireyler hakkında süreç yapmadınız? Bunlar bir günde mi terörist oldu?

*241 çalışanın evvelki idareler tarafından işe alındığını kendin söylüyorsun. Niçin bunlar için daha evvel harekete geçmedin? Niçin evvelki yöneticiler hakkında süreç yapmıyorsun? Kumpas soruşturmaları açacaksın. Belediyemiz sizden bilgi isteyecek, vermeyeceksin.

“KABİNE’DE FIRÇA YEMİŞSİN”

*FETÖ taktikleriyle tuzak kurmaya çalışacaksın. Sonra çıkıp belediyemizi suçlayacaksın, yok o denli yağma. İnsanları ikinci derece yakınları üzerinden terörle iltisaklı ilan ediyorsun. Sen evvel dön bir bak; Hollanda Büyükelçin kim, onun kardeşi nerede? Senin bakan yardımcının kardeşinin FETÖ’den arandığı ortaya çıkmış, sen hala insanları terörist ilan ediyorsun.

*Kabine toplantısında fırçayı yemişsin. O bakanlık koltuğundan kalksan sana selam bile vermeyeceklerini biliyorsun. Onun için artık çıkmış, altından palavra koltuğu kurtarmak için bize saldırıyorsun. Boşuna uğraşma buradan sana ekmek çıkmaz. Sen bu yalanlarınla kimseyi kandıramazsın. Suçluluk psikolojisi içindesin ve çırpınıyorsun. Kendini Saray’a ispat etmeye çalışırken, her yaptığınla rezil oluyorsun.

İSTİFAYA ÇAĞIRDI

*Sana davette bulunuyorum; şayet onurun gururun varsa o koltuğu terk et. O onurlu koltuğa yakışmıyorsun. Her gün seni her yerden istifa etmeye davet edeceğiz. Zira sen nitekim bu ülkede bir iç güvenlik sıkıntısısın. Ve bu ülkenin huzurunu bozan bir beşersin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir