Çıkış yolu aranıyor: Piyasa dengesini bulma çabasında

Hisse senedi piyasasında sular durulmuyor. 13 Eylül’den bu yana düşüş trendini devam ettiren piyasa aktörlerinin tezine nazaran büyük bir alıcının girmesiyle nefes alan Borsa İstanbul endeksleri dün yine satışla karşı karşıya kaldı. Dünya’dan Şebnem Turhan‘ın haberine nazaran Teminat tamamlama daveti evvelki günlerdeki 1.5 milyar lira düzeyinden dün 861.8 milyon liraya gerilerken bugünden itibaren ise daha düşük teminat oranları uygulanacak. Piyasa aktörleri ve regülatörler durumu tahlile ulaştırabilmek için çalışmalarını sürdürürken edinilen bilgiye nazaran tahlil teklifleri de ilgili kurumlara iletiliyor. Bankalar ise kendi imkanları dahilinde pay geri alımlarıyla çıkış yolu arıyor.

HİSSE GERİ ALIMLARI DEVREYE GİRDİ

Halkbank’ın 29 Ağustos 2018’de açıkladığı lakin hiç kullanmadığı pay geri alım programı çerçevesinde evvelki gün 8.85 milyon lira nominal fiyat karşılığı 72.5 milyon lira meblağında pay geri alımı yaptı.

Herhangi bir geri alım programı olmayan İş Bankası paylarında ise İş Bankası A.Ş. Munzam Sandık Vakfı devreye girdi ve bankanın paylarında 8,00-8,19 TL fiyat aralığından 5 milyon adet alım gerçekleştirdi. KAP’a yapılan açıklamada, alım sonrası vakfın İş Bankası sermayesindeki oranın yüzde 37,262’den yüzde 37,312’ye çıktığı belirtildi.

Vakıfbank‘ın da 17 Mart 2020’de azamî 100 milyon adet hisse satın alma için açıkladığı ve 14 Ekim 2021’de 39 milyon adetlik alım yaptığı bir geri alım programı bulunuyor. Fakat banka şimdi bunu kullanmadı. Analistler iki bankanın geri alım atağının yatırımcıya hisseyi savunduklarının göstergesi olduğunu ve teminat tamamlama davetlerinde da bir nebze rahatlama yaratabileceğini belirtti.

Bankaların pay geri alımına başlaması, Takasbank’ın teminat güncellemesinin akabinde dün birinci süreçler tekrar satış dalgasıyla yapıldı. BİST100 güne yüzde 0,25 düşüşle 3 bin 269 puandan başlarken, bankacılık endeksinde düşüş yüzde 1’i aştı. Açılışla birlikte TSKB, İş Bankası, Garanti Bankası paylarında düşüş yaşandı. Son periyotta soluksuz düşüş yaşayan ve devre kesici uygulanan Vakıfbank, Halkbank, İş GYO, Şekerbank ve TSKB payları de dün gün içinde hem devre kesiciye uğradı hem de kaybını sürdürdü. Bankacılık endeksi günü yüzde 3,99, BiST100 endeksi ise yüzde 0,97 düşüşle tamamladı.

Öte yandan Garanti Bankası‘nın ana hissedarı İspanyol BBVA’nın CEO’su Onur Genç, BBVA payının yüksek enflasyon nedeniyle Türkiye durumunun cezalandırıldığını lakin Türkiye’de uzun vadeli potansiyel gördüklerini belirtti. Uzmanlar çalkantılı seyrin sürmesini beklediklerini lakin dalga uzunluğunun yavaş yavaş küçüleceğini lisana getirirken piyasanın istikrar bulma uğraşında olduğunu kaydetti.

VİOP’TA AÇILIŞ SEANSI UYGULAMASI BAŞLIYOR

Her ne kadar son periyotta yaşananlarla direkt ilgisi olmasa da Vadeli Süreç ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) açılış seansı uygulaması yarın dereye giriyor. Borsa İstanbul tarafından 2 Haziran’da duyurulan ve 23 Eylül’de devreye alınmasının planlandığı bildirilen VİOP’ta açılış seansı uygulaması için gerçekleştirilen testler tamamlandı. Borsa İstanbul açıklamasında uygulamanın, daima müzayede seansı öncesinde süreçlerin tek fiyat tekniği ile gerçekleşeceği açılış seansı formunda yapılacağı belirtilerek, “23 Eylül’den itibaren VİOP’ta hali hazırda 09.30’da başlayan olağan seanstan evvel tüm vadeli süreç ve opsiyon mukaveleleri için 09.20 ile 09.25 ortasında 5 dakikalık buyruk toplama, 09.25 ile 09.30 ortasında da 5 dakikalık eşleştirme kısımlarından oluşan açılış seansı uygulanacak” sözleri kullanıldı. Açıklamada, hisse vadeli süreç ve opsiyon kontratlarında seans kapanışının da tam iş gününde 18.10’dan 18.15’e, yarım iş gününde 12.40’dan 12.45’e uzatılacağı belirtildi. Açılış seansı uygulamasıyla VİOP’ta, seans açılışında görülmesi beklenen fiyat oynaklıklarının azaltılması ve daha aktif fiyat oluşumu sağlanması amaçlanıyor.

TEKRAR YAŞANMAMASI İÇİN TEDBİR İSTİYOR

Takasbank datalarına nazaran teminat tamamlama davetleri evvelki gün 861.8 milyon liraya geriledi, bugünden itibaren ise azaltılan oranlar teminat tamamlama davetlerinin da düşmesine yol açacak. Teminat oranlarındaki düşüşün güç durumdaki yatırımcılar ve kurumlar için bir rahatlama sağlayabileceğini kaydeden bilgi veren kaynaklar lakin tekrar bu türlü bir durumun yaşanmaması içinse kurumların ziyanı ödemesi gerektiği görüşünde. Bahse yakın bir kaynak, gelecek periyotlarda pay senetleri piyasasında bu üslup ziyanlarla karşı karşıya kalınmaması bu adımın gerekli olduğunu lisana getirirken bir öteki bankacılık bölümü kaynağı da nakdi uzlaşmanın öne çekilmesi durumunda arbitraj fonların ve hazinesinde pay opsiyonu fiyatlayanların büyük ziyanla karşı karşıya kalacağına işaret etti. Ayrıyeten böylesi durumlarda yükseliş sırasında da regülatörlerin devreye girmesi gerektiğini söyleyen kaynaklar, Bloomberg’e evvelki gün bir yetkilinin verdiği geriye dönük inceleme yapılacağı açıklamalarının da kıymetli olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir