Diyarbakır merkezli gözaltılar İzmir’de protesto edildi

İZMİR – Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) İzmir Şubesi, Diyarbakır merkezli yürütülen soruşturma kapsamında ortalarında üyelerinin de bulunduğu 100’ü aşkın kişinin gözaltına alınmasını protesto etmek için basın açıklaması düzenledi. Bayraklı’da bulunan İzmir Adliyesi önünde düzenlenen açıklamada “Siyasi operasyonlara boyun eğmeyeceğiz” yazılı pankart taşınırken, açıklamaya ÇHD, İHD ve İzmir Barosu yöneticileri de katıldı. İnsan hakları savunucuları ve hukukçular ismine açıklama yapan ÖHD Şube Eşbaşkanı Velat Zeren, her gün adliyelerde duruşma ve iş takibi yapan meslektaşlarının haber verilmesi yahut çağrılması halinde söz verebilecek durumda olmasına karşın hukuka ve insan hakları temel prensiplerine muhalif bir biçimde mesken baskını ile gözaltına alındığını lisana getirdi.

‘MÜCADELE ETMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Hukuka karşıt sürecin evrakta saklılık kararı alınması ve 24 saat avukat kısıtlaması kararı ile devam ettiğini belirten Zeren, 14 Mayıs yaklaştıkça rejiminin sona ereceği gerçeğiyle yüzleşen siyasal iktidarın, yargı eliyle savunmayı, halkın haber alma hakkını ve muhalefeti hala etkisiz hala getirmeye çalıştığını söyledi. ÖHD’li avukatlar olarak baskılara boyun eğmeyeceklerini vurgulayan Zeren, “Bizler, Özgürlük için Hukukçular Derneği olarak kanunlara ve kozmik hukuk prensiplerine karşıt olarak hak savunuculuğunun kriminalize edilmesini, üyelerimiz şahsında avukatlık mesleğinin yargılanmasını hiçbir halde kabul etmediğimizi bir sefer daha yineliyoruz. Yargının giderek daha da siyasallaştığını, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının daha fazla ihlal edildiğini, fikir ve fikir özgürlüğünün yok sayılarak hukuksuzca yüzlerce gazeteci, siyasetçi ve meslektaşlarımızın hapishanelerde tutulduğunu ve bugün de gözaltı ve tutuklama tehdidiyle siyasal iktidarın son çırpınışlarla rejimini devam ettirmeye çalıştığını gördüğümüzü, baskılara boyun eğmeyeceğimizi ve çaba etmekten asla vazgeçmeyeceğimizi haykırıyoruz” diye konuştu.

Açıklamada kelam alan İHD, ÇHD ve İzmir Barosu yöneticileri de gözaltı operasyonlarının seçim güvenliğine yönelik olduğunu belirterek, bu taarruzların karşısında geri adım atmayacaklarını söyledi. Hukukçular, seçim güvenliği için gözaltına alınanların yerine de çalışacaklarını söz etti. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir