Saldırı talimatı ABD menşeli hattan gelmiş

FERİT ZENGİN/ İSTANBUL-İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen terör saldırısını, bombalı çantayı bırakan Suriye asıllı terörist Ahlam Albashir’in üzerinden çıkan biri ABD menşeli üç GSM çizgisindeki arama kaydı ve bildiriler aydınlatacak.

Teröristin ABD menşeli çizginin kendisine Ayn El Arap’taki (Kobani) kamptan ayrılırken terör örgütü mensuplarınca verildiğini ve örgütün Suriye’deki mensuplarıyla bu sınır üzerinden görüştüklerini tabir ettiği öğrenildi. Albashir, tabirinde, bombalı aksiyon talimatını ‘Hacı’ kod isimli PKK/YPG’li teröristten aldığını söyledi.

KARI-KOCA GİBİ

Terörist Ahlam Albashir’in patlama öncesi ve sonrasına ilişkin manzaraları ortaya çıkmıştı. Kayıtlarda teröristin çantayla patlama noktasında 40 dakika oturup beklediği, buradan ayrılmasından 2-3 dakika sonra ise patlamanın gerçekleştiği görülüyor. Terörist Albashir, yapılan kamera kayıtlı ön mülakatta, taarruz talimatını Ayn El Arap’ta (Kobani) bulunan terör örgütü PYD/YPG kampında bulunduğu sırada kendisine istihbarat eğitimi verip yetiştiren örgütün kamp kumandanından aldığını anlattı.

Talimatı gerçekleştirmek üzere temmuz ayında Bilal Hassan isimli örgüt mensubuyla Afrin üzerinden karı-koca görünümünde kaçak yollarla Türkiye’ye geldiğini söyleyen terörist, bombanın kendilerine İstanbul’da örgütün lojistiktikçileri tarafından getirildiğini, bomba düzeneğini Bilal Hassan’ın hazırladığını söz etti.

Teröristin patlama öncesi ve sonrasında daima telefonla görüştüğü ve yönlendirildiği belirlendi. Teröristin üzerinde ve kaldığı adreslerde yapılan aramalarda üç başka GSM çizgisi ele geçirildi. Albashir’in, üç GSM sınırının kendisi tarafından kullanıldığını da kabul ettiği öğrenildi. Teröristin kullandığı ABD menşeli çizginin kendisine Ayn El Arap’taki kamptan ayrılırken örgüt mensuplarınca verildiğini ve örgütün Suriye’deki mensuplarıyla bu çizgi üzerinden görüştüklerini tabir ettiği öğrenildi.

“HACI PATLAT DEDİ”

Albashir’in resmî sorgusunda ise “Türkiye’ye yönelik bombalı aksiyon talimatını ‘Hacı’ kod isimli PKK/YPG’li terörist verdi. Ben bankta otururken öbür bir örgüt üyesi fotoğrafımı çekti. Hacı isimli terörist kalabalığa baktı ve patlat talimatı verdi. Ben de o talimatın akabinde banktan kalktım ve bombayı patlattım” dediği öğrenildi. Bu ortada failleri yurt dışına kaçırmak için örgüt tarafından görevlendirilen Ammar Jarkas’ın, taarruzun Türkiye’deki organizatörü Bilal Hassan’ı sınıra götürüp Bulgaristan’a kaçırdığı öğrenildi. Sözleri tamamlanan 50 kişinin bugün adliyeye sevk edilmesi beklenirken, gözaltına alınanlar ortasında Albashir’ın olaydan sonra yakalandığı Küçükçekmece Kanarya Mahallesi’ndeki konutun sahibinin de olduğu belirtildi. Kelam konusu mesken sahibinin Ammar Jarkas’ın annesi olduğu öğrenildi.

Öte yandan hücum sonrasında kaçarken elinde gül bulunduğu gözlenen teröristin, gülü bombayı bıraktığı bankın yanında beklerken gül satan bir bireyden ısrar üzerine dikkat çekmemek için aldığı ortaya çıktı.

TELEFON TRAFİĞİ SON ÜÇ GÜNDE ARTMIŞ

Ele geçen üç GSM sınırı ile öbür şüphelilere ilişkin dijital kanıtlar, İstanbul Siber Cürümlerle Çaba takımları tarafından inceleniyor. Terör örgütü mensupları ile hareketi gerçekleştirenler ortasındaki telefon trafiği ve yazılı mesajlaşmaların eyleme üç gün kala arttığı tespit edildi. Gelen talimat üzerine de hareketin yerini ve saatini kararlaştırdıkları belirtildi.

Bu ortada Ahlam Albasir’in yakalandığı esnada özel çantasından 300 bin liraya yakın döviz ve altın ile Suriye devletine ilişkin kendi ismine düzenlenmiş orjinal pasaport ele geçirildiği öğrenildi. Yapılan fiziki denetim ve muayenelerinde ise 1999 Halep doğumlu teröristin kolunda Ezidilerce kutsal kabul edilen bir dövme figürü bulunduğu da tespit edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir