Yoksulluk beslenme çantasını da vurdu

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, öğrencilerin sağlıklı ve istikrarlı beslenmesi için örnek beslenme çantası menüsü hazırladı. Kahvaltıyla öğlen yemeği ortasında ‘ara öğün’ olarak hazırlanan 1 haftalık örnek menüde süt, yumurta, zeytin, peynir, çiğ zerzevat ve meyve üzere besinler yer alıyor. Genel Sağlık-İş Sendikası markete gidip devletin önerdiği beslenme çantasını doldurdu. Ortaya çıkan fatura fakirin bütçesini aştı. Bir öğrenci için bir haftalık örnek beslenme çantası 102 liraya doldu. Bir çocuğun 1 aylık sağlıklı beslenme çantası 408 TL’ye, iki çocuklu ailenin 816 TL’ye, üç çocuklu ailenin 1224 TL’ye çıktı.

Genel Sağlık-İş Lideri Dr. Derya Uğur, ara öğün olarak hazırlanan beslenme çantasının bile fakir aileler için büyük maliyet oluşturduğuna işaret ederken, kahvaltı, öğle ve akşam yemeği de dahil edildiğinde fakir ailelerin sağlıklı beslenme imkanı bulamadığını söyledi.

Bakanlık “Bunları yedirin” diyerek öğrenciler için sağlıklı orta öğün listesi hazırladı fakat tek çocuğun beslenme sepeti 408 lirayı buluyor.

YETERSİZ BESLENME SORUNU

Yoksul ailelerin sıhhat için gerekli besin unsurlarını uzun mühlet alamamaları nedeniyle yetersiz beslenme meselelerinin yaşandığına işaret eden Dr. Uğur, “Beslenemeyen çocuklarda, büyüme ve gelişim geriliği, protein yetersizliği, demir yetersizliği, raşitizm, diş çürükleri ve obezite üzere sıhhat problemleri görülmektedir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir